Opublikowano: 25 marca 2022

Skanseny to miejsca, które pozwalają nam na zobaczenie jak dawniej żyła ludność w poszczególnych miejscach, jakich sprzętów używali, a także jak wyposażone były ich domy. To doskonałe miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. W skansenach często organizowane są wydarzenia oraz atrakcje, które przybliżają nam sposób życia mieszkańców danych ziem. Jakie skanseny warto zobaczyć województwie Wielkopolskim?

Skansen Olandia – skansen nad jeziorem

Skansen Olenderski znajduje się w Prusimiu. Położony jest nad jeziorem Kuchennym w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. W skansenie kultywuje się pamięć o osadnictwie olenderskim oraz propaguje olbrzymi wkład Olendrów w rozwój polskich obszarów gospodarki pozamiejskiej. Na terenie skansenu Olandia znajduje się wiele ciekawych obiektów oraz atrakcji. Dzięki Fundacji Olandia udało się: przenieść koło młyńskie, 160 letni Wiatrak typu Holender oraz Wiatrak typu Paltrak, wykonać miniaturę zabudowy pozamiejskiej XIX wieku oraz zrekonstruować piec do wypieku chleba. W Olandii dawne budynki zostały zaadaptowane na potrzeby turystyki – w Dworze mieści się hotel, w Spichlerzu znajdują się pokoje, a także winiarnia oraz SPA. Na terenie obiektu znajduje się także mini ZOO, stajnia oraz plaża.

Skansen Osiek – Muzeum Kultury Ludowej w Osieku

Skansen w Osieku gromadzi muzealia i obiekty architektury wiejskiej z terenu Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej. W skansenie znajduje się 28 dużych obiektów architektonicznych –  chałupy i zabudowania gospodarcze, remiza z początków XX w., 3 wiatraki, kościół, kuźnia i tartak oraz  tzw. mała architektura: kapliczki przydrożne, piece chlebowe, studnie i piwnica ziemna. 

Skansen pszczelarski – Swarzędz

Skansen pszczelarski w Swarzędzu to placówka muzealna, która prezentuje zbiory dotyczące pszczelarstwa, bartnictwa i pasiecznictwa. Podczas zwiedzania można poznać historię chowu i hodowli pszczół w Polsce. Na terenie skansenu można obejrzeć wystawę poświęconą owadom użytkowym oraz dziejom jedwabnictwa w Polsce i na świecie.

Skansen – dlaczego warto odwiedzić?

Wycieczka do skansenu to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, a także zobaczenia, jak wyglądało dawniej życie. Różnorodność skansenów pozwala na poznanie zwyczajów ludności z różnych miejsc. To doskonała atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W skansenach często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, imprezy oraz warsztaty.

Zobacz także: Zwiedzanie – Wielkopolska, co warto zobaczyć?

Zobacz także inne posty:

Niepełnosprawność ruchowa

Niepełnosprawność ruchowa

Osobę niepełnosprawną ruchowo charakteryzuje ograniczona sprawności kończyn górnych, dolnych lub kręgosłupa, która...

Co daje aktywność fizyczna?

Co daje aktywność fizyczna?

Wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem, że sport to zdrowie. Rzeczywiście, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa...